Rubriky
Erasmus v Oslo

7 důvodů proč v Oslu navštívit Operu

S mou láskou jsme sotva oklepali bláto z bot po výletu po ostrovech v Oslofjordu, velmi kultivovaně do sebe nasoukali bagetu ze Subwaye a už míříme na další místo. Mlžím a tajím na jaké. Pak se před námi otevírá výhled na monumentální, moderní budovu Opery a konečně mohu samolibě prohlásit, kam to jdeme. Přesně tak, na operu ne. Ale na finskou symfonii. Skrz naše zážitky vám přednesu pár důvodů, proč se vyplatí navštívit budovu Opery v Oslu. Kor když jste student!

1. Opera a vážná hudba pro studenty levněji

Program, který jsme vyfasovali k vystoupení v Opeře

Uznejte, ta poslední věta už sama o sobě zavání nějakou příhodnou studentskou slevou! A v případě Opery v Oslu je její výše nanejvýš sympatická – přesněji jde o 50 %. Když jsem pár týdnů dopředu kupoval lístky přes stránky Opery, vybral jsem naše místa na plánku, v kolonce zatrhl možnost „Student“ a cena se v náhledu hned snížila. Na absolutní minimum, pod které již cena v oselské opeře klesnout nemůže. Tedy na 200 NOKů, což je něco přes 500 českých korun. Někomu se to může zdát hodně, ale! Jednak jsme v jinak drahém Norsku, druhak mi to přijde za špičkovou produkci jako směšná cena.

2. Přímo ve středu Osla, dostupná odevšad

Pohled na budovu Opery, dopravní uzel Jerbnaetorget (Oslo S) a blízké okolí
zdroj: Google Mapy

Budova Opery, otevřená v roce 2008, leží přímo ve středu Osla, ve čtvrti Bjørvika. Dříve zde byl přístav, ten však byl přebudován na novou, pobřežní čtvrť. A největší dopravní uzel ve městě, Oslo S (či jiným jménem Jernbanetroget), na který se sjíždí většina linek, je vzdálen jen pět minut chůze. Ale věřte! Pokud vás popadne nervozita, že adekvátně nestíháte, zvládnete to rychleji. Má drahá polovička, která za mnou vlála, sotva stačící mým dlouhým krokům, by mohla vyprávět.

3. Dechberoucí příklad moderní architektury

Kontrastní interiér Opery v Oslu

Už zvenčí vypadá budova zkrátka úchvatně. Připomíná mi zářivě bílou, křivolakou ledovou kru, která jako by připlula do centra Osla. Teď v noci však skleněnými průhledy prosvítá množství světel. Vevnitř nás čeká dokonalý kontrast, do chladného bílého kamene je vklíněno domácky působící dřevo. Ale co je nejúžasnější, vše je navrženo s největším smyslem pro detail. I na toaletě jsem jak král v zámku, obdivujíc unikátně tvarované kohoutky a pisoáry připomínající uměleckou instalaci. Však posuďte tuto architekty oceňovanou stavbu sami na těchto obrázcích!

4. Andělsky přívětivý personál

Šatny, do kterých jsme byl odkázáni. Personálu jsem foťák do ksichtu nestrkal :c

Uvnitř budovy si ale také libujeme v přízni personálu. Prý že to je při práci ve službách požadovaný standard, ale s takovým tvrzením se nespokojím. Úsměvy uvaděček, jejich energie, to, jak na můj zmatený obličej okamžitě reagují radami, kde si zadarmo odložit kabát a jak trefit k místu! To vše mi neskutečně zvedá náladu a bylo by hloupé jejich skvělou práci nezmínit. A když se pak vyšplháme až k třetímu balkónu, kde máme sedět, nabízí nám za stejnou cenu místa pro lepší poslech. Nebyly totiž vyprodány. Zlatíčka.

5. Působivý hudební sál odladěný do detailu

Vstupujeme do jednoho ze tří sálů Opery. Do toho největšího, který pojme až 1364 diváků. Ocitáme se na nejvýše položeném balkónu, se zálibou koukám do malebné propasti, která se rozkládá za zábradlím. Impozantní! Boříme se do sedaček první řady a tuto hlubinu tak máme jako na dlani. Dole ladí rozsáhlý orchestr své instrumenty, mám dojem, že slyším sebemenší zvuk, akustika je skvělá! Nad nimi je zavěšen obrovský, bíle zářící lustr připomínající Měsíc. V momentě, kdy si všímáme malých displejů před každou ze sedaček (asi pro titulky, když se hraje opera), však tento pomalu pohasíná. Potlesk se šine sálem. Stejně jako dirigent na scénu.

6. A především – famózní hudební zážitek

Za moment to začne, na scéně ještě ale není dirigent

Nepochybuji o úrovni norské produkce. Nemohu sice porovnávat s jinými zážitky, však toto je má první návštěva takové hudební instituce, ani muzice nerozumím ani za mák jako můj kamarád Jarda, který teď užívá Erasmu v kulturní Vídni (mrk na jeho blog!), ale stejně si troufnu to označit za famózní hudební zážitek. Začíná se podivnou, až úzkostně působící modernou s názvem Tempus fugit (M. Lindberg), navazuje Fiolinkonsert, op. 14 (S. Barber) s naprostou neuvěřitelným výkonem violistek a celý večer vrcholí tu zasněnou, tu burcující finskou symfonií Symfoni nr. 1 i e-moll, op. 39 (J. Sibelius). Nic široce známého, přesto uhranující.

7. No tak se aspoň zadarmo prolezte po střeše

Nesahejte, nešlapejte na trávník a už vůbec nelezte na střechu. Přesně takový přístup bych apriori čekal, ale zde vládne opačný přístup. Budova je součástí veřejného prostoru, tvoří ho a na všemožně zakřivenou střechu se přímo doporučuje lézt. Pravda, mrtví po dni plném zážitků již nemáme náladu šplhat nahoru a dolů a ploužíme se k metru, ale! Už jsem tu byl dřív, hned druhý den mého Erasmu mě bylo možné vidět, jak celý nadšený lítám po střeše sem a tam, fotím různé geometrické tvary a kochám se výhledy na město i fjord. Navíc, dostanete se na ni zadarmo! Už jen tohle by měl být důvod pro návštěvu, když už nic!

Na návštěvě v Oslu? Operu se vyplatí navštívit, už jen jako stavbu

Myslím, že titulek je všeříkající. Opera v Oslu je naprosto skvělým hudebním zážitkem, všema deseti doporučuji navštívit nějakou akci v ní. Sám přemýšlím, že tam vyrazím ještě jednou, tentokrát přímo na operní představení. I přesto, že cena lístků je již na jiné úrovni než u „prosté vážné hudby“. Nicméně! Pokud vás hudba ani za mák nezajímá, alespoň ji navštivte jako stavbu, posbírala nejedno architektonické ocenění. Na závěr všech 7 důvodů v odrážkách:

  • Jako student (do 26 let) se dostanete na představení výrazně levněji a za rozumný peníz,
  • budova Opery leží prakticky na hlavním dopravním uzlu Osla (Oslo S) a je tak jednoduše dostupná,
  • jde o moderní a neskutečně zajímavou stavbu zevnitř i z venčí se smyslem pro detail,
  • se vším vám pomůže skvělý a usměvavý personál,
  • vyladěný sál se skvělou akustikou poskytne dobrý výhled, působivou atmosféru a své unavené kosti zaboříte do komfortních sedaček,
  • i v případě málo známých děl užijete podle mého názoru skvělého hudebního zážitku
  • a konečně, i kdyby vás nic z toho nezaujalo, aspoň se můžete zdarma prolézt po střeše a použít Operu jako neotřelou vyhlídku.