Rubriky
Erasmus v Oslo

Administrativní kolečko před odjezdem na Erasmus

„Pojedu na půl roku do Norska!“ přesvědčuji sám sebe. Toto rozhodnutí ve mně kvasilo dlouhou dobu. Pro sichr o tom zpravuji i okolí. To abych se z toho Erasmu jen tak snadno nevyvlékl. Je únor a pro začátek se stačí zaregistrovat do systému ISOIS Masarykovy univerzity a zde vyplnit on-line přihlášku. Požadavky na angličtinu? B2, ale v případě brněnské geografie ji netřeba dokládat. V aplikaci vybírám University of Oslo, jako náhradní možnost pak Švédsko. Nyní s předstíraným hurá na motivační dopis a všechno ostatní!

Tvůrčí krize při psaní motivačního dopisu

“No jo, ale co tam napsat?” zoufale šermuji rukama. “Nepošleš mi prosím tvůj loňský motivační dopis?” ptám se rezignovaně mazáka, který si již Erasmus pobytem prošel. Přikyvuje, sláva! Společně s dopisem této dobré duše a inspirací, posbíranou z různých koutů internetu, jsem nakonec dal dohromady i můj motivační dopis. Ten je společně s životopisem povinnou součástí přihlášky na Erasmus+ na Geografickém ústavu. Oboje v angličtině, ideálně ve formátu Europass (zdarma lze vytvořit zde).

Motivační dopis (popřípadě cover letter) čte domácí koordinátor a spolu se studijním průměrem je u nás rozhodujícím faktorem ve výběrovém řízení. Při jeho psaní to nakonec příliš nehrotím, ale snažím se zaměřit na pár bodů:

 • Formálnost anglického dopisu, tj. nepoužívání zkrácených tvarů, oslovení Dear Sir or Madam, závěr Yours faithfully apod.
 • Moje motivaci pro studium právě na na konkrétní univerzitě.
 • Vypsání konkrétních kurzů, které mě zaujaly a přijdou mi užitečné pro studium v oboru (na to, že jsem si ve výsledku zapsal něco úplně jiného, se historie neptá).
 • Raději menší rozsah. Neudělat z toho sáhodlouhé a emotivní vyprávění. Kdo ví, kolik toho koordinátor musí přečíst.

Níže přikládám můj vlastní motivační dopis, se vší nedokonalostí. Může být neuhlazeným příkladem, jak takové psaníčko může vypadat:

Brno, 22 February 2019
Subject: Erasmus+ University of Oslo

Dear Sir or Madam,

let me express my deep interest in applying for the Erasmus+ Programme to study at the University of Oslo.

As an undergraduate student of Applied Geography and Geoinformatics, I think this university would be the best choice. There are several reasons for that.

At first, according to rankings, the University of Oslo is one of the 150 best universities in the world. It seems that acquired knowledge would be on very high levels. I also admire the Scandinavian advancement of education in general.

The second reason is that there are courses taught in English which seems very beneficial for me. It is, for example, course Environmental Geology that gives an overview of environmental problems and challenges in geosciences.

Another useful course, Geographical Information Systems (GIS), would give me a better insight into geoinformatics as I would embrace other ways how to process data. Also, course Oceanography seems to be very exciting.

Furthermore, studying abroad would be highly advantageous to me in general. I am convinced the stay abroad would improve many of my soft skills, for example, problem-solving and so on. It would also enhance my employability significantly and improve language capabilities which are nowadays crucial not only for educational and scientific purposes.

Yours faithfully,
Michal Vojtěchovský

Nahrávám CV a cover letter, odesílám přihlášku a děj se vůle boží.

Úsměv tuhne

“Erasmus – úspěšná nominace,” čtu a culím se. “Místo výběrového řízení: Přírodovědecká fakulta,” klouzají mé radostná očička dál po řádcích e-mailu, “- Ústav geologických věd.” Úsměv pomalu zamrzá, srdíčko začíná bušit. Zdá se, že se mi nedopatřením podařilo stát se dezertérem mé domovské katedry. Snažím se vybavit, co jsem kde blbě odkliknul.

Světlo do tohoto příběhu mimoděčného jidášství vnáší o pár minut později má oborová koordinátorka. “Naše smlouva s Oslem není platná, jak jsme zjistili minulý týden,” hltám její zprávu, “ale geologové místo mají, tak jste byl nominován přes ně.” Koordinátorka Erasmu na Geografickém ústavu je prostě zlatíčko. Stačí tedy jen v aplikaci ISOIS potvrdit nominaci, vše v pořádku.

Uteče měsíc, do schránky přistává výzva z Norska a je čas na další krok – přihlásit se ke studiu na zahraniční univerzitě. Univerzita v Oslo to velmi ulehčuje, zasílají přístupové údaje do jejich webové aplikace, v níž je do 1. května nutné:

 • Vyplnit své osobní údaje
 • Vepsat seznam kurzů, do kterých byste se chtěli zapsat
 • Nahrát oficiální Transcript of records (seznam absolvovaných předmětů na domovské univerzitě v angličtině, byl mi vytisknut a orazítkován na studijním)

Přijat v Oslo!

“Tady vás nic nečeká,” čtu, “jen smrt.” Trpce se směji nad memíkem z Pána prstenů, který má znázorňovat bourání nadšení čerstvých vysokoškoláků. Ve snaze se uklidnit projíždím jeden mem za druhým a chci si trhat vlasy. Ano, to indikuje jediné. Doba temna, zkouškové, začíná. Z vrcholné produktivity mě toho dne ruší až novinky z Norska.

První novinkou je dopis o přijetí (Letter of Admission). Tou druhou přístupové údaje k studentské aplikaci UiO, které přišly SMSkou. V porovnání s naším ISem je aplikace podezřele jednoduchá a postrádá většinu funkcionalit ISu. Což není úplně na škodu, zorientovat se v něm lze téměř okamžitě. Nyní se jen přihlásit ke kurzům, jejichž jména vypisuji do políčka. Celkem jen 3 předměty, každý za 10 kreditů. Další patrný rozdíl oproti Masarykově univerzitě.

Stejné předměty pak vyplňuji do formuláře Learning Agreementu. Nevím, jak jinde, ale na MUNI je to hračka. Vše se vyplní po internetu. Zvolíte, jakým způsobem vám domovská škola uzná získané kredity ze zahraničí, přiložíte elektronický podpis a odešlete. Postupně pod něj přidají své elektronické podpisy domácí a zahraniční koordinátor a máte svůj Learning Agreement připravený ve formátu .pdf ke stažení. Pokud nenastane problém

Tuhnutí úsměvu 2.0

Learning Agreement nepodepsán, vrácen. “Nemůžeme garantovat volnou kapacitu u předmětu GEO3515 Remote Sensing,” čtu rozhořčeně vyjádření Osla, “o tento předmět je velký zájem mezi našimi magisterskými studenty, zvažte prosím alternativní kurz.” Výborně, čert vem ty zbylé dva předměty, ale zrovna tento opravdu potřebuji! Jsem dohodnutý s vyučující na geografii, že mi ho uzná za povinný, áčkový předmět. Bez něj mě čeká prodlužování studia, kterému se chci mermomocí vyhnout.

Ani po e-mailu, který jsem napsal koordinátorovi do Norska, se situace nijak nemění. Po úvahách a drobném vyšilování z Learning Agreementu tento předmět jednoduše vyškrtávám. Nechávám si v něm jen ty dva původní, které si na MUNI nechám uznat jako volitelné, céčkové předměty. A to glaciologii a norštinu. Odesílám nový LA, který se mi po pár dnech vrací úspěšně podepsaný. Hurá.

Kalendář ukazuje již červenec. Poslední detaily kolem ubytování na kolejích Kringsjå jsou zařízeny, letenky z Prahy do Osla mám koupené a finišuji administrativní kolečko. Čeká mě již jen návštěva na CZS MU, abych podškrábl účastnickou smlouvu. Na podpis je třeba dostavit se osobně, nejdříve 3 týdny před zahájením pobytu. Pro to potřebuji udělat jen pár věcí:

 • Podstoupit on-line jazykové testování angličtiny OLS.
  • pokud ho náhodou pokazíte, pobyt vám nezruší, je pouze informativní
  • pokud Vám nepřijdou na mail přístupové údaje, napište si o ně – dosti lidem, včetně mě, záhadným způsobem na poprvé nepřišly
 • Vyplnit do přihlášky v ISOIS a do IS MU číslo účtu, na který bude vyplaceno stipendium.
 • Vytisknout a donést k podpisu smlouvy následující dokumenty:
  • Learning Agreement
  • Letter of Admission
  • Čestné prohlášení (dokument najdete na stránkách CZS)
 • Zarezervovat si na CZS MU schůzku a jít. :) 

Velkolepé shrnutí

Celá administrativa pobytu před odjezdem může znít obsáhle, nicméně byla rozložena do několika krátkých epizod v průběhu celého semestru. Vždyť jsem se občas probral a něco někam poslal či potvrdil. Navíc jde vše, až na osobní podpis, který zabere pár minut, zařídit přes internet a netřeba lítat na poštu a osobní dostaveníčka. Což je pro introverta jedině plus.

A které epizody že to bylo třeba projít? U mně, jakožto studenta brněnské geografie hlásícího se na University of Oslo, to byly tyto:

 • podání přihlášky na Erasmus+ (registrace do systému ISOIS, motivační dopis, životopis) – do 28. 2. 2019
 • potvrzení úspěšné nominace v ISOIS – do 10. 3. 2019
 • podání přihlášky na zahraniční univerzitu – do 1. 5. 2019
 • podání přihlášky na norské koleje – do 1. 6. 2019
 • registrace předmětů na zahraniční univerzitě – od 4. 6. 2019
 • vyplnění a podepsání Learning Agreementu – někdy v červnu
 • podepsání účastnické smlouvy – 3 týdny před zahájením pobytu, u mne 29. 7. 2019

Pro administrativu Erasmu před odjezdem mi přijdou užitečné níže uvedené odkazy: